Artykuł
calendar_month
05-06-2019
pożyczka pod zastaw nieruchomości
kredyt hipoteczny
pożyczka
przewłaszczenie
Przewłaszczenie na zabezpieczenie służy zabezpieczeniu wierzytelności w obrocie gospodarczym. Wbrew pozorom jest to umowa stosunkowo prosta do zrozumienia. Przykładem umowy przewłaszczenia jest leasing. Polega na przeniesieniu własności rzeczy na wierzyciela na okres trwania umowy zawartej między stronami. Równocześnie wierzyciel zobowiązuje się do powrotnego przeniesienia własności rzeczy z chwilą zaspokojenia jego roszczenia. W przypadku przewłaszczenia nieruchomości, wraz z przeniesieniem nieruchomości na rzecz pożyczkodawcy, pożyczkobiorca uzyskuje wpis roszczenia o zwrotne przeniesienie nieruchomości z powrotem na jego rzecz. Najważniejszym aspektem przewłaszczenia jest fakt, iż przedmiot zabezpieczenia pozostaje w posiadania dłużnika. Wierzyciel mimo, że jest właścicielem, tak naprawdę nie włada rzeczą. Dłużnik ma pełne prawo czerpać korzyści z przedmiotu zabezpieczenia, wynajmować czy też mieszkać (w przypadku nieruchomości).
VAT i PCC
Przewłaszczenie na zabezpieczenie nie rodzi konsekwencji na gruncie podatku VAT ponieważ nie dochodzi do dostawy. Jak już wspomniano wcześniej ekonomiczne władztwo nad rzeczą zostaje u dłużnika. W momencie, gdy dłużnik nie spłaci wierzytelności, następuje ostatecznie przejęcie własności, władania przedmiotem jak właściciel i ostatecznie dostawy w rozumieniu Ustawy o podatku od towarów i usług Zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie nie rodzi skutków na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwrotnego przeniesienia własności po spłacie zabezpieczonej pożyczki.
Czy przewłaszczenie jest dopuszczalne i legalne?
W polskim prawie dopuszcza się zawierania umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie. Nie jest to czynność uregulowana ustawowo a możliwość jej zawierania wynika z określonej w Kodeksie Cywilnym zasady swobody umów. Standardy, które powinno spełniać przewłaszczenie są dorobkiem orzecznictwa oraz nauki prawa. Należy zwrócić uwagę, iż umowa ta nie jest uznawana za umowę pozorną czy tez służącą do „obejścia prawa”. Należy pamiętać, iż umowa przewłaszczenia przewiduje pozasądową możliwość zaspokojenia wierzytelności. Dlatego też, istotnym aspektem w doborze oferty zabezpieczoną daną formą prawną jest weryfikacja źródła udzielania finansowania. Rzetelna firma z legalnym kapitałem jest bardzo istotnym aspektem w bezpieczeństwie transakcji.
Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie umów pożyczek. Szeroki pogląd na pełen rynek pożyczek prywatnych w naszym kraju. Dobieramy partnera pewnego, sprawdzonego i bezpiecznego. Zawsze sprawdzamy, czy firma nie jest „firmą krzak”.
Zachęcam do konsultacji.